Aktualności

31 marca 2015 10:37 | Aktualności

Święto Teatru

27 marca w wielu krajach obchodzony jest uroczyście Międzynarodowy Dzień teatru. Od kilku lat święto to zagościło na stałe także w naszej szkole.W tym roku obchodziliśmy je aktywnie i uroczyście aż przez dwa tygodnie, bowiem każda klasa przygotowała przedstawienie, na które zaprosiła swoich widzów, czyli najbliższych – rodziców, dziadków, rodzeństwo.

I tak za sprawą klasy V szkolny hol zamienił się na kilka dni w teatr z widownią i sceną, na której odegrano dwie ciekawe i udane inscenizacyjnie sztuki.

18 marca klasa V zaprezentowała się przed zaproszonymi gośćmi w przedstawieniu, w którym  udział wzięli wszyscy uczniowie: była spóźniona para, aktorzy opowiadający o teatrze, zdenerwowany dyrektor i jego asystentka oraz niesforna Babcia, Czerwony Kapturek, krasnoludki, Królewna Śnieżka, Kopciuszek, narrator, Wróżka. Całość przedstawienia prowadziły uczennice, które na potrzeby chwili wcieliły się w rolę Księcia  i staruszki. W pięknej scenerii teatralnej, kiedy zgasły światła, rozpoczęło się przedstawienie.   I jak w teatrze na chwilę uwierzyliśmy, że wszystko wokół jest inne i w zachwycie oglądaliśmy występy. Po dużych oklaskach był czas na kawę, herbatę i ciastko. Wspólnie    z rodzicami i dziećmi spędziliśmy miło środowy wieczór.

Klasa IV 20 marca zaprezentowała na szkolnej scenie barwne  widowisko, w którym uczniowie wcielili się w role bóstw i herosów znanych z mitologii greckiej. I tak oto mogliśmy zobaczyć i usłyszeć boginię mądrosci Atenę, piękną Afrodytę, potężnego Zeusa, jego braci Posejdona i Hadesa, boga wina Dionizosa, Orfeusza i Eurydykę, a także wiele innych zacnych postaci mitologicznych. Występowi towarzyszyła nastrojowa muzyka oraz piękna dekoracja. Zaproszeni goście, czyli pani dyrektor oraz rodzice (niejednokrotnie całe rodziny) ze skupieniem i ciekawością oglądali popisy czwartoklasistów. Warto nadmienić, że w inscenizacji udział wzięli wszyscy uczniowie klasy IV, co było doskonałą okazją do "wyłowienia" prawdziwych aktorskich talentów. Po przedstawieniu goście oraz dzieciaki zostali zaproszeni na drobny poczęstunek. Wszyscy zgodnie przyznali, iż było to bardzo miłe piątkowe popołudnie. 

Dnia 19 marca 2015 roku klasa III powitała wiosnę w przedstawieniu pt. „ Wiosenne przebudzenie”. W uroczystości klasowej wzięli udział rodzice, którzy z dużym zainteresowaniem obejrzeli i wysłuchali przejawy talentów swoich pociech. Wiosna obudziła wiele recytatorskich, wokalnych i tanecznych talentów i zachęciła do odkrywania tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Dzieci w barwnych strojach motylków, kwiatów, bocianów, biedronki, wiewiórki i innych symboli budzącej się wiosny postanowiły pożegnać zimę i z radością powitać nadchodzącą wiosnę. Rozpoczynająca panowanie pora roku wzbudziła w dzieciach wielki entuzjazm, który przejawiał się w zaprezentowanych tańcach z kolorowymi szarfami, z parasolami, a także w popisie tańca nowoczesnego. Były też solowe wykonania piosenek. Klasowi naukowcy przedstawili najciekawsze informacje o wiośnie.Na zakończenie wszyscy uczestnicy udali się na słodki poczęstunek 

27 marca, czyli w dokładnie w Międzynarodowym Dniu Teatru, uczniowie klas I-III obchodzili święto w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie, oglądając przedstawienie pt.: „Brzydkie kaczątko”.  Świetne kostiumy, budująca napięcie muzyka oraz rustykalna scenografia tworzyły wspaniałą tajemniczą aurę wokół spektaklu. Natomiast dogłębne przyjrzenie się kwestii tolerancji sprawiło, iż dziewiętnastowieczne opowiadanie Jana Christiana Andersena można było odnieść do współczesnych czasów. Raz po raz na widowni dało się słyszeć oburzenie młodych widzów wyrażające sprzeciw wobec nieżyczliwego zachowania się zwierząt w stosunku do brzydkiego kaczątka. Przeobrażenie postaci w pięknego łabędzia wywołało oczekiwane katharsis, a adaptacja Kazimiery Jeżewskiej doczekała się gromkich braw i bisów na stojąco od wiernych miłośników teatru naszej sączowskiej szkoły.

30 marca, w przedświąteczny poniedziałek uczniowie drugiej klasy zaprosili swych rodziców na przedstawienie teatralne pod tytułem „Bajeczka wielkanocna”. Na scenie nie zabrakło bab, mazurków, roztańczonych pisanek, pojawił się również zając z czekolady. Został także ubrany stół wielkanocny, oraz objaśniona została symbolika smakołyków towarzyszących nam podczas obchodów świąt Wielkiej Nocy. W dalszej części przedstawienia widzowie poznać mogli takie zwyczaje jak wożenie kogucika oraz śmigus-dyngus. Po występie młodzi aktorzy wraz ze swoimi rodzicami mieli okazje spróbować świątecznych słodkości oraz zakupić świąteczne ozdoby na kiermaszu.

W dniu 31 marca br. na szkolnej scenie swój występ zaprezentowała klasa 1a. Uczniowie  wcielili się w postacie ze sztuki Joanny Gutowskiej pt.: „Sen Doroty”. Inscenizacja wypadała znakomicie. Mali aktorzy wspaniale ukazali swoją wrażliwość artystyczną, poczucie humoru, ekspresję oraz bogactwo słowa. Kostiumy i rekwizyty, w które wiele pracy włożyli rodzice, odzwierciedliły charakter poszczególnych postaci. Scenografia, klimat i oświetlenie były wspólną koncepcją klasy. Godny podziwu jest także wysiłek intelektualny uczniów włożony w zapamiętanie dużych fragmentów tekstu oraz synchronizacja słowna na scenie. Nie bez znaczenia pozostaje sens naddany utworu ukazujący metamorfozę głównej bohaterki, która z dziewczynki nieuporządkowanej i niechlujnej przemienia się w osobę czystą, schludną, ceniącą ład i porządek. Uczniowie klasy 1a także kibicują postawom prozdrowotnym i wzorem odmienionej bohaterki Doroty, dbają o czystość otoczenia.

W dniu 15 kwietnia odbyło się ostatnie w tym sezonie spotkanie teatralne. Zorganizowali je uczniowie klasy Ib wraz z wychowawcą. Uczniowie wcielili się w rolę aktorów i przedstawili sztukę  braci Grimm pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Widownię stanowili rodzice, dziadkowie i rodzeństwo pierwszoklasistów. Sala teatralna wypełniona była po brzegi. Widzowie z dużym  zainteresowaniem śledzili losy Śnieżki. Spektakl wszystkim bardzo się podobał. Pierwszoklasiści stanęli na wysokości zadania. Dostarczyli widzom wzruszeń i humoru. Do sukcesu w znacznym stopniu przyczynili się również rodzice, którzy przygotowali swoim pociechom wspaniałe kostiumy oraz słodki poczęstunek. Po występie wszyscy dzielili się wrażeniami przy ciastku i kawie.

Przeczytano: 821 razy. Wydrukuj|Do góry

Miesiąc Teatru 2015