Aktualności

02 listopada 2015 09:02 | Aktualności

Czysty jak łza

Ludzie znają tak wiele sentencji i cytatów związanych z brudem („Częste mycie skraca życie”, „zamiatać brudy pod dywan” etc…), a jednak, gdy chodzi o kwestie czystości, często nie wiedzą, czy postępują dobrze, czy nie.
Dlatego też na apelu zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się na przykład, iż nadużywanie środków antybakteryjnych może bardziej zaszkodzić, niż pomóc, a smartfon może mieć więcej zarazków niż deska klozetowa.
Wiedzę teoretyczną, przedłożoną w prezentacji, można było skonfrontować w działaniach praktycznych. Uczniowie obejrzeli prawidłowy schemat mycia rąk, z przerażeniem odkryli jak pod mikroskopem wyglądają niewinnie brzmiące nazwy takie jak: bakteria E. coli czy roztocza, dowiedzieli się, jak radzą sobie ludzie niemający dostępu do wody oraz przyjrzeli się sytuacjom, w których mycie rąk jest koniecznością.
Następnie mogli pochwalić się zdobytą wiedzą, pokazując jak powinno się myć ręce, czyszcząc sprzęty i wnioskując, który ma najwięcej zarazków oraz brudząc ręce w błocie i szukając alternatywnych środków czyszczenia ciała bez mydła (mając do dyspozycji liście, piach, żwir, płatki owsiane oraz trawę).
Najlepszych słuchaczy, a zarazem praktyków nagrodzono hucznymi brawami oraz upominkami.
Po apelu wśród uczniów nadal panowało niemałe poruszenie, czyli nauka nie poszła w las…

Przeczytano: 660 razy. Wydrukuj|Do góry

Światowy Dzień Mycia Rąk 2015