Aktualności

17 kwietnia 2016 18:15 | Aktualności

Opowiedz mi babciu, opowiedz mi mamo …

      W ramach obchodów stulecia naszej szkoły organizowane są w klasach „Spotkania pokoleń”. W dniach 12 i 13 kwietnia br. spotkania z absolwentami naszej szkoły odbyły się w klasie II b. Gośćmi spotkania, a zarazem absolwentami szkoły byli dziadkowie i rodzice drugoklasistów. Spotkania przeprowadzono metodą projektu. Nosiły one tytuł: „Opowiedz mi babciu, opowiedz mi mamo …”. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z historią szkoły, poznanie warunków nauki w dawnej szkole, obserwowanie zmian zachodzących w edukacji oraz w najbliższym otoczeniu naszej szkoły.

       Gośćmi spotkania byli: Zofia Wieczorek, Stanisława Kałuża, Mirosław Karcz oraz Aleksandra Jędruszczak.

       Goście przekazali uczniom wiele cennych informacji na temat czasów, w jakich przyszło im żyć i uczyć się w naszej szkole. Opowieści gości były dokumentowane unikatowymi zdjęciami Dzieci z dużym zaangażowaniem zadawały gościom pytania. Miały możliwość dowiedzieć się jak rozrastała się nasza szkoła, jak wyglądała w niej nauka oraz jakie były zajęcia i zainteresowania jej uczniów. Wszyscy goście z podziwem opowiadali o szkolnym ogrodzie, o niezwykłych jak na owe czasy hodowanych w nim roślinach oraz dostojnie spacerującym po nim pawiu. Podkreślali również zaangażowanie rodziców, mieszkańców Sączowa w rozwój naszej szkoły. Nie zabrakło również humorystycznych opowieści, figli płatanych nauczycielom.

      Duże wrażenie zrobiły na dzieciach mundurki uczniowskie oraz mundurek harcerski i zuchowy. Życie harcerzy i ich zwyczaje bardzo podobały się dzieciom. Na spotkaniu była również okazja do zabaw, które przetrwały przez kilka pokoleń do naszych czasów, skeczy oraz piosenek. Zaskoczeniem dla gości było odśpiewanie przez drugoklasistów dawnego hymnu szkoły, który napisała Pani Stanisława Kałuża. Pani Ola przygotowała dla dzieci zagadkę. Miały one rozpoznać na zdjęciu nauczyciela pracującego w naszej szkole w latach 80 – tych i obecnie. Mimo, że zadanie było trudne dwaj uczniowie: Mikołaj Czapla i Szymon Lazar rozpoznali na fotografii panią Barbarę Zarobkiewicz – Czaplę.

     Dzięki zaangażowaniu rodziców w klasie urządzono wystawkę, na której znalazły się stare podręczniki, kałamarz, skarbonki, tornister oraz drewniane piórniki, aparaty fotograficzne i banknoty. Zebrane starocie budziły zaciekawienie zarówno gości jak i uczniów.

     Uwieńczeniem spotkań był spacer po szkole oraz wspólna fotografia. Spotkania dostarczyły gościom wielu wzruszeń, a dzieciom radości.

                                                                                                    Maria Mańczyk

Przeczytano: 617 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: