Aktualności

24 marca 2017 11:25 | Aktualności

Spotkania ze sztuką

27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru. Tradycyjnie już, w ramach jego obchodów, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedzają mury okolicznych teatrów, by na kilka godzin zetknąć się z prawdziwą sztuką.

21 marca klasy IIa, IIb, IIIa, IIIb i IV wybrały się do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na przedstawienie pt. „Niebieski kot” - familijny spektakl o umiejętności kochania.

Gregory Lancaster – obrzydliwie bogaty biznesmen bez serca – dostaje od losu kolejną szansę, by odmienić swoje serce. Za sprawą tajemniczego mężczyzny w jego ekskluzywnej willi pojawia się rasowy niebieski Kot, który ma za zadanie rozbudzić w nim na nowo ludzkie odruchy.

Na początku, Gregory myśli tylko o tym, jak zrobić na kocie kolejny dochodowy interes: mają mu w tym pomóc: hodowczyni kotów rasowych Laura Champton oraz koci fryzjer Robert i weterynarz Allan. Jednak wraz z upływem czasu Gregory zaczyna przywiązywać się do kota, a zbieg okoliczności doprowadza go do rozwiązania zagadki sprzed lat. W Gregorym odżywają dawne uczucia.

Niebieski Kot, by w pełni wykonać swoje zadanie, knuje spisek z Klarnetem, Larrym i Albertem – kociakami ze schroniska.

Historia Gregory’ego to opowieść o niespełnionej miłości i odbudowywaniu swojego człowieczeństwa. Każdego z nas życie może doświadczać i demoralizować, ale zawsze gdzieś głęboko w nas tli się płomyczek dobra – czasami wystarczy przypadek, by rozniecić go na nowo… a przypadki można prowokować.

Klasy starsze, V i VI, wybrały się do Teatru Śląskiego w Katowicach na spektakl pod tytułem „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem”. Jest to historia anglika Fileasa Fogga i jego sługi, którzy wskutek pewnego zakładu wyruszyli w tytułową podróż dookoła świata. Za nimi podążał detektyw Fix, który podejrzewał Fogga o kradzież sporej sumy pieniędzy.

Po drodze bohaterowie przeżywali niezwykłe przygody i poznawali ciekawe miejsca. Dotarli między innymi do Indii, Chin czy Ameryki, gdzie poznali fascynujących ludzi. Hindusi to osoby bardzo spokojne i opanowane, Chińczycy ciągle ćwiczą sztuki walki, a Amerykanie są niezwykle aroganccy i dzielą się na zwolenników KFC lub McDonalda.

Cały spektakl był bardzo kolorowy i dynamiczny, wręcz bajkowy. W swej konwencji nawiązywał do wesołego miasteczka. Aktorzy raz poruszali się w samochodziku na pedały, innym razem jeździli lokomotywą po torach dookoła sceny. Angielscy dżentelmeni natomiast rozmawiali w wielkiej, kręcącej się filiżance do herbaty. A to tylko niektóre z niezwykłych rekwizytów, jakie pojawiły się na scenie. 

Duży entuzjazm wśród publiczności wzbudziła muzyka grana na żywo przez zespół „Chłopcy kontra Basia”, który niektórzy z was mogą znać z programu telewizyjnego „Must be the music”.

Również gra aktorska podobała się młodej publiczności. Duży entuzjazm wzbudziła na przykład postać inspektora, którego zachowanie bardzo przypominało zachowanie psa – specyficzny chód, powarkiwania, picie wody z sadzawki. Często postać ta wywoływała salwy śmiechu. Najwięcej powodów do zadowolenia miał chyba chłopiec, któremu charakterystyczny inspektor Fix „przybił piątkę”.

Tegoroczne spotkania ze sztuką możemy chyba uznać za udane. Za rok znów z wielką przyjemnością wybierzemy się wszyscy razem do teatru.

Przeczytano: 325 razy. Wydrukuj|Do góry