Aktualności

09 maja 2018 19:12 | Aktualności

"Szukamy śladów historii"

Dnia 04.05.2018r. odbyła się nasza wycieczka rowerowa do zespołu parkowego w Świerklańcu. Celem naszego rajdu, nie była tylko fajna przygoda, ale przede wszystkim poznanie walorów najbliższego regionu, zabytków kultury i historii. Pod opieką Pani Ewy Klimczyk i jej dwóch pomocników, wyruszyliśmy wcześnie spod szkoły. Jadąc lasem i brzegiem zalewu mogliśmy podziwiać przepiękną faunę i florę. Pierwszym punktem, gdzie się zatrzymaliśmy była tama w Wymysłowie. Tama zalewu nr 3 "Kozłowa Góra" wraz z kompleksem umocnień miała być pierwotnie ostatnim punktem oporu na północnym krańcu Obszaru Warownego "Śląsk". Blisko tamy znajdują się liczne schrony bojowe, dwa z nich obejrzeliśmy.  Zostały on przeznaczone do obrony bezpośredniej, zaopatrzone w betonowe murki z otworami strzelniczymi.

Po krótkim odpoczynku dotarliśmy do parku w Świerklańcu. Kiedyś znajdował się tam pałac, zwany "Małym Wersalem", ale spłonął  w 1945 roku za sprawą żołnierzy Armii Czerwonej. Kilkadziesiąt metrów dalej usytuowano budynek zwany dziś Pałacem Kawalera (XIX w), który dotrwał do naszych czasów.
Tam zatrzymaliśmy się na dłużej, gdzie pozwoliliśmy sobie na małe co nieco i odpoczynek po wyczerpującej, ale jakże przyjemnej podróży. Gdy zregenerowaliśmy siły, ruszyliśmy dalej.

W przestrzeń parku wkomponowano liczne rzeczki, kanały i stawy. Wystarczy jednak przejechać  kilkaset metrów na zachód, by zobaczyć olbrzymi akwen - to zbiornik wody pitnej nazywany Jeziorem Świerklanieckim. W 1939 roku woda zalewu miała zatrzymać nacierające niemieckie czołgi, zaś dopiero co powstały zbiornik wodny był kluczowym elementem Obszaru Warownego Śląsk.

Kolejnym punktem wycieczki były znajdujące się nieopodal kolejne schrony. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących ciekawostek i faktów na ich temat. Po ich dokładnych oględzinach usatysfakcjonowani pognaliśmy pod szkołę.

To była bardzo wartościowa wycieczka. Mamy nadzieję, że będzie ich więcej.

Przeczytano: 117 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: