Aktualności

07 kwietnia 2019 21:12 | Aktualności

Bochni zwiedzanie, legendy poznanie, szybem zjeżdżanie …

1 kwietnia 2019 roku uczniowie klas IV i V wraz ze swoimi wychowawczyniami zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli wygląda dziś jak podziemne miasto.

Po spotkaniu z przewodniczką, zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobiła na niektórych dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, czekała na nas kolejka, zwaną przez tutejszych pracowników Kuba, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi Sutoris. Kolejka została tak nazwana na cześć ostatniego konia, który towarzyszył górnikom podczas pracy. Ciekawostką okazała się również kaplica św. Kingi, ponieważ jest ona jedynym na świecie kościołem, przez który biegną tory kolejki i przejeżdża pociąg.

Kolejnym etapem zwiedzania kopalni było przejście przez niezwykły wehikuł czasu, który przeniósł nas do czasów Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi.

Za pomocą interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, system transportowy jak również zalanie wodą podziemnych chodników.

W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Nasi uczniowie mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie  z księżną, gdzie uczniowie poznali legendę o pierścieniu św. Kingi i odkryciu soli na bocheńskiej ziemi.

Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, gdzie był czas na posiłek, rozmowę, zabawę, grę w piłkę nożną i zakup pamiątek. Pobyt w kopalni okazał się świetną zabawą, interesującą lekcją oraz niezapomnianą przygodą

Nasi uczniowie bogatsi w wiedzę i wspomnienia, z żalem opuszczali teren kopalni, aby udać się w drogę powrotną do domu.

Przeczytano: 224 razy. Wydrukuj|Do góry

Bochnia 2019