Aktualności

28 października 2019 08:27 | Aktualności

Najmłodsi uczniowie na Szlaku Zabytków Techniki

Oj, rozbrykali nam się Ci najmłodsi uczniowie. W piątek 25 października 2019 r. uczniowie klasy I, II i III znowu  wyruszyli na wyprawę. Tym razem celem wycieczki było zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Obecnie Kopalnia stanowi tylko pamiątkę po pracowitych gwarkach  i atrakcję turystyczną. Podziemia Kopalni 9 lipca 2017 r. wraz z systemami odwadniania, infrastrukturą wodociągową, a także licznymi krajobrazami kulturowymi, trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

To była prawdziwa podróż w czasie i przestrzeni.

Zwiedzanie obiektu uczniowie rozpoczęli się od obejrzenia filmu i odwiedzenia muzeum oraz  multimedialnej wystawy przedstawiającej  historię miasta i pracę w kopalni.

Później uczniowie dostali kaski i zjechali windą na dół na głębokość 40 m.  I zaczęło się! Trzeba było pokonać szlak turystyczny Kopalni o długości 1740 m łączący szyby: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. Kaski trzeba było mieć cały czas na głowie. Przydały się one zwłaszcza wtedy, gdy trzeba było iść bardzo niskim chodnikiem  o wysokości 140 cm.

Duzi mieli gorzej!  Podczas tego podziemnego spaceru przewodnik opowiadał o pracy pod ziemią. Uczniowie oglądali również pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia.

W czasie niezwykłej wędrówki uczniowie pokonali łodziami blisko 300-metrowy fragment trasy.

Zwiedzanie podziemi Kopalni wymagało od uczestników wyprawy dużej odwagi i niezwykłej kondycji. Wszechobecny mrok i chłód nie ułatwiały sprawy. Dodatkowo, odczucie zimna wzmagała panująca w niej wilgoć. Ale wszyscy dali radę!

Po wyjściu z podziemi Kopalni uczniowie zwiedzili Skansen Maszyn Parowych, w którym znajduje się niezwykła kolekcja maszyn używanych w dawnym przemyśle górniczym.

To była niezwykła wycieczka, pełna doznań i emocji.

Dreszczyk emocji towarzyszył wszystkim przez cały czas.

Wszyscy, choć trochę ubłoceni z wycieczki wrócili pełni wrażeń.

 

 

Przeczytano: 124 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: