Przedszkole Publiczne w Sączowie pełni dyżur wakacyjny w sierpniu . W lipcu przedszkole jest nieczynne.:: Od 15 czerwca br. zajęcia opiekuńcze w przedszkolu prowadzone są w godzinach od 7.30 do 15.30.

Aktualności

21 czerwca 2020 18:01 | Aktualności

"W bocianim gnieździe" - projekt przyrodniczy w klasie I

Zdalne nauczanie wyzwalało w uczniach i nauczycielach wiele pozytywnej energii skierowanej na poszerzanie własnej wiedzy i zainteresowań.

 Uczniowie klasy I uczestniczyli od 16 kwietnia br. w projekcie przyrodniczym polegającym na obserwacji gniazda bociana białego usytuowanego pod Ostrołęką w woj. Mazowieckim,  w miejscowości Olszewa – Borki  przy ulicy Warszawskiej.

Gospodarze posesji, na której znajduje się bocianie gniazdo w sezonie letnim transmitują podgląd z gniazda. 

Mieszkańcami gniazda jest para bociana białego: Osti i Lenka.

 Projekt realizowany w klasie I łączył aktywną ochronę przyrody ze zdobywaniem konkretnej wiedzy, uaktywniał młodych ludzi, uczył wrażliwości i odpowiedzialności za otaczające środowisko.

Wyniki prowadzonych przez uczniów obserwacji stanowią ważny wkład w poznanie  polskiej populacji bocianów, ich zwyczajów, warunków i trybu życia.

 Uczniowski zapał obserwatorski udzielił się innym kolegom i członkom rodzin. Projekt integrował więc środowisko rówieśnicze i rodzinne uczniów klasy I.

Obserwatorzy spędzili wiele czasu na podglądaniu mieszkańców gniazda. Zaangażowanie i energia uczestników projektu zaowocowała wielką ilością informacji o życiu bocianów.

Z dzienniczka obserwatora:

 • Na początku kwietnia do gniazda przylatuje pierwszy bocian, który przez jakiś czas oczekuje  na swoją partnerkę zajmując się pracami porządkowymi w gnieździe.
 • Pierwsze jako w gnieździe bocianim pojawiło się 19 kwietnia. Wypatrzył je bystry obserwator – Franek Wyparło.
 • Co dwa dni pojawiały się kolejne jajka.
 • 25 kwietnia Lena zniosła ostatnie – piąte jajko.
 • 22 maja wykluł się pierwszy „kiwaczek”.
 • Co dwa dni  wykluwały się  kolejne bocianie  dzieci.
 • Z piątego jajka nic się nie wykluło!
 • W gnieździe były 4 bocianiątka.
 • Lena i Osti bardzo troszczyli się o maleństwa i dbali o nie. Najbardziej troszczyli się o najmłodsze dziecko, które było najmniejsze i najsłabsze. 
 • Najmłodsze pisklę mimo sporych różnic rozwijało się dobrze i szybko goniło wzrostem swoje rodzeństwo.
 • Tragedia w gnieździe!! Jedno z najsilniejszych bocianiątek nagle przestało jeść! Została zorganizowana natychmiastowa pomoc dla bocianiego maleństwa. Strażacy wyjęli chorego bocianka z gniazdka i odwieźli do lecznicy – Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt przy siedzibie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi w Drozdowie. Niestety bociana nie udało się uratować. Przyczyną tragedii było obce ciało, które utknęło bociankowi w przełyku.
 • Folia w gnieździe! Z  niepokojem obserwatorzy śledzili sytuację, kiedy w gnieździe pojawiła się folia. Zagrażała ona życiu bocianiątek. Wszystko skończyło się dobrze. Bociany pozbyły się niebezpiecznego materiału z gniazda.
 • Bociany przyniosły sznurek do gniazda! To również była bardzo niebezpieczna sytuacja. Maleństwa jednak były bardzo ostrożne. Rodzice sprytnie pozbyli się niebezpiecznej rzeczy z gniazda.

 Projekt realizowany w klasie I inspirował pierwszaków do podejmowania różnych działań artystycznych związanych z omawianym tematem. Uczniowie  wykonywali piękne prace plastyczne z bocianem w roli głównej.

 Projekt w klasie I będzie kontynuowany przez okres wakacji. Mali przyrodnicy z klasy I z niecierpliwością czekają na pierwsze loty małych bocianiątek.

Obserwacja bocianiego gniazda zdaje się być niczym szczególnym, ale nie w tym przypadku! Dzięki transmisji na żywo życie bocianiej rodziny w gnieździe obserwują przyrodnicy z innych krajów np. z Niemiec, Czech i Rosji.

Oko kamery zamontowanej nad gniazdem rejestruje również inne ciekawe przyrodnicze zjawiska. Przy okazji obserwacji gniazda można napawać się  pięknymi widokami oraz  obserwować urokliwe wschody i zachody słońca.

 

Wszystkich chętnych do podglądania życia rodziny bociana białego

 zapraszamy na stronę:

 https://www.youtube.com/watch?v=BpO4LpOm-WM

 

Życzymy miłych wrażeń.

 

Przeczytano: 58 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: