Aktualności

24 lutego 2014 15:30 | Aktualności

„DROGA CZERWONEJ LODÓWKI”

Uczniowie klasy piątej naszej szkoły uczestniczą w cyklu zajęć z pedagogiem szkolnym. Podczas ostatnich zajęć mieli okazję poznać życie swoich rówieśników z Nepalu.

Uczniowie poznali historię 17-letniego chłopaka z małej wioski w Himalajach i jego niezwykłej podróży. Hari Rai jest uczniem i jednocześnie pracuje jako tragarz, aby móc się utrzymać i zapłacić za szkołę. Mimo młodego wieku posiada już trzyletnie doświadczenie w noszeniu ładunków po górskich ścieżkach- przeważnie są to plecaki turystów. Tym razem widzieliśmy go jak niesie czerwona lodówkę z wysoko położonej przełęczy do najbliższego miasta. Towarzyszyliśmy  Hariemu w jego podróży wśród zachwycających krajobrazów Himalajów, poznawaliśmy jego Zycie, myśli, nadzieje i marzenia, mogliśmy też zobaczyć kulturę i Zycie codzienne ludzi w Nepalu. Poznaliśmy ich stosunek do rodziny, przyrody i religii.

Film zainspirował nas do dyskusji na temat przyczyn i konsekwencji ograniczania dzieciom prawa do nauki. Uczniowie zastanawiali się dlaczego chodzą do szkoły. Porównywali swoje powody chodzenia do szkoły z powodami dzieci z Nepalu.Uczniowie zobaczyli sens uczestniczenia w zajęciach szkolnych, wspólnie doszli do wniosku, że aby coś w życiu osiągnąć, zrealizować swoje plany życiowe muszą ukończyć szkołę. Zajęcia uświadomiły im, że nie wszyscy ich rówieśnicy mają bezpłatny i powszechny dostęp do edukacji. Zdali sobie sprawę z tego, że są dzieci na świecie, które muszą zarabiać na utrzymanie swoje i rodziny.

Klasa aktywnie brała udział w zajęciach, świetnie poradziła sobie z wcale nie łatwymi zadaniami podczas zajęć, za co pięknie dziękuję i zapraszam na kolejne zajęcia pt. „My kupujemy, kto płaci?”

Podczas zajęć wykorzystano materiały z projektu „Patrz i zmieniaj” realizowanego w ramach programu Edukacji globalnej CEO.

 

 

Pedagog szkolny

Krzysztofa Urbańska

Przeczytano: 540 razy. Wydrukuj|Do góry