Aktualności

23 marca 2014 10:58 | Aktualności

My kupujemy, kto płaci?

Uczniowie kl. V naszej szkoły zmierzyli się z niełatwym zadaniem matematycznym. Z pomocą wychowawcy klasy i pedagoga szkolnego obliczali, ile procent wartości markowego obuwia otrzymuje robotnik zatrudniony w jednej z azjatyckich fabryk. Okazało się, że za wyprodukowanie markowego obuwia, które w sklepie kosztuje  300 zł, robotnik dostaje 1,5 zł! Zadanie które rozwiązywali uczniowie było częścią lekcji przeprowadzonej przez pedagoga szkolnego.

 Lekcja poprzedzona była projekcją filmu o fabrykach ulokowanych w krajach Globalnego Południa, gdzie swoje ubrania i buty produkują największe światowe marki. Uczniowie zobaczyli warunki pracy kobiet i dzieci zatrudnionych w tych zakładach: niskie płace, pracę po godzinach, zagrożenie zdrowia, wykorzystywanie pracy dzieci, chemikalia zanieczyszczające glebę i wody gruntowe.

Celem lekcji było zrozumienie zależności pomiędzy ceną produktu a warunkami pracy
i wynagrodzeniem pracowników danego przemysłu.  Wspólnie też zastanawialiśmy się nad swoimi klasowymi zwyczajami, trendami. Czy słuszne jest np. promowanie ubierania się młodzieży w tylko
i wyłącznie markowe produkty? Czy cena markowych rzeczy faktycznie odzwierciedla ich jakość? Czy posiadanie markowej odzieży czyni nas lepszymi od innych?

Mam nadzieję, że lekcja i dyskusja klasowa zmieni postawy uczniów, a efekty tej zmiany rodzice zauważą  podczas wiosennych zakupówUśmiech

Pedagog szkolny

Krzysztofa Urbańska

Przeczytano: 582 razy. Wydrukuj|Do góry